نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو
طبقه بندی موضوعی
بایگانی

علی اکبر پرورش

در آستانه رحلت پیامبر اعظم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) صبح دیروز استاد سید اکبر پرورش دعوت حق را لبیک گفت و به ملکوت اعلی پیوست. او پس از چند ماه بیماری جانکاه کارنامه یک عمر خدمت صادقانه به امام، انقلاب  و  رهبری را به محضر باریتعالی برد.او حقیقتاً یکی از مصادیق پاک انسان های پرورش یافته در مکتب اهل بیت (ع) واز پیشکسوتان انقلاب در عصر ما بود.

هنوز از داغ از دست رفتن حبیب مردم و رهبری مرحوم حاج حبیب الله عسکر اولادی فارغ نشده بودیم که  غم رحلت جانسوز عارف سالک و یار دیرین امام و رهبری در خطه اصفهان قلوب دوستداران انقلاب را محزون کرد.
انقلابیون روزهای آغازین نهضت امام خمینی (ره)  یکی پس از دیگری چهره در نقاب خاک می‌کشند در حالی که زبان حال دوستداران آنها در نسل دوم و سوم این است.
خوش خرامان می‌‌روی، ای جان جان، بی من مرو
ای حیات دوستان، در بوستان بی من مرو
این جهان با تو  خوش است و  آن جهان با تو خوش است
این جهان بی من مباش و  آن جهان بی من مرو
کوچ نابهنگام آنان به سرای باقی،  این پیام را در گوش جان  همه عاشقان امام و  انقلاب زمزمه می‌کند.
ای عاشقان ، ای عاشقان ، هنگام کوچ است از جهان
در گوش جانم می‌رسد طبل رحیل از آسمان
استاد سید اکبر پرورش  یکی از ستارگان درخشان آسمان ادب، اخلاق، سیاست‌ورزی، ولایت‌پذیری و انقلابیگری جامعه ما بود که پس از یک دوره  بیماری جانکاه جان به جان آفرین سپرد.
او یک عالم پارسا، یک عارف سیاستمدار و یک پاسدار صدیق حریم ولایت بود  و این کمترین بیش از ده سال خوشه چین خرمن علم و ادب و آداب انقلابی او در تحریریه رسالت و شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی بودم.
او شجاع،پاک بین ، پاک دست و پرهیزکار بود و به همین دلیل نمادی از یک نسل فرهنگی فرهیخته، مبارز و مجاهد نیز بود.
اگر بخواهیم فهرستی از کمالات و فضایل استاد  سیداکبر پرورش را یادآوری کنیم بی اغراق واژگانی چون « سادگی» ،  « ساده زیستی»،  « دوری از تجمل» ، « فهم عمیق عرفانی» ، « طبع لطیف» ،
« ذوق ادبی»و «شوخ طبعی» چون لشکری از واژگان  در ذهن انسان رژه می‌روند.
او شجاعانه از دهه چهل به عنوان سربازی فداکار برای نهضت اسلامی امام خمینی (ره)  لباس رزم پوشید  و بانطقی سحرانگیز انبوه شاگردانش را در مدرسه  و دانشگاه ، خیابان  و بازار بر سر سفره معارف الهی انقلاب و عشق به ولایت نشاند. او تا آخرین لحظات حیات افتخارآفرینش وفادار به انقلاب و ولایت بود.
هنوز فریادهای آگاهی بخش و روشنگر استاد پرورش در تظاهرات چند ده هزار نفری اجتماعات عظیم مردم اصفهان در سال 57 بویژه  تاسوعا و عاشورای حسینی در مسجد جامع و میدان امام ( ره ) اصفهان در گوش مردم اصفهان است. او برای « حدوث»  انقلاب چیزی کم  نگذاشت و پس از پیروزی در راه « بقای» انقلاب هم قصور و تقصیری نداشت. مردم انقلابی و  رشید اصفهان او را به عنوان نماینده خود در مجلس خبرگان قانون اساسی برگزیدند تا در کنار شهید مظلوم بهشتی و دیگر یاران  وفادار امام ، انقلاب را از خطر لیبرالیسم برهاند.  او اتحاد و تلاشهای جبهه کفر،  نفاق و  الحاد را علیه شکل‌گیری یک قانون اساسی اسلامی به شکست رساند.
حضور او در حزب جمهوری اسلامی و نیز پس از آن در حزب مؤتلفه اسلامی گواه حرکت انقلابی  درست او در بستر حوادث  و فراز و نشیب‌های انقلاب بود.
او چونان مالک اشتر علی (ع)، در روزهای خوفناک  نخوابید و در ساعات وحشت و اضطراب بیمناک نبود و در مبارزه با دشمنان دین و انقلاب لحظه‌ای به خود تردید راه نمی‌داد  و همواره می‌فرمود: « ببینید برای انقلاب چه  کرده اید هرگز به ذهنتان خطور نکند که انقلاب برای ما چه کرده است»
استاد پرورش یک معلم معارف الهی و یک مفسر قرآن بود. اطلاعات  وسیع او از معارف اسلامی مورد تایید علما و فقها و اهل معنا بود و آنان اهلیت او  را در ورود و نشر معارف الهی تایید می‌کردند شهید مطهری در کتابهای خود از او به نیکی یاد می‌کند.
آنان که توفیق حضور در پای درس اخلاق و معارف  او را  قبل و بعد از انقلاب پیدا کرده بودند امروز هر کدام در کشور منشاء خدمات بزرگی هستند .
شوخ طبعی او مانع از آن بود که  انسان کشف کند چقدر  در شناخت اسلام و معارف الهی عمیق است. آنان که به این کشف نائل می‌شدند به رندان این عرصه به گونه‌ای راز آلود می‌گفتند:
ای عاشقان ، ای عاشقان، آن کس که بیند روی او
شوریده گردد، عقل او، آشفته گردد خوی او
اسناد تاریخ انقلاب  گواهی می‌دهد او تنها یک مبارز   عرصه فرهنگ،   سیاست و اجتماع نبود. مرحوم پرورش در شکل‌گیری گروه سیاسی،  نظامی، توحیدی صف ، موثر و مرتبط بود. او با یک شبکه انقلابی در ارتش شاه خائن وصل بود.
شهید یوسف کلاهدوز شهید  تیمسار اقارب  پرست، شهید نامجو و .... از جمله اعضای این شبکه بودند و مسئولیت این شبکه در اصفهان با  استاد پرورش  بود.
مرحوم استاد پرورش در کشف خط انحراف در انقلاب تیزبینی عجیبی داشت. او قبل از انقلاب  هم با  باند مهدی هاشمی زاویه داشت و پس از انقلاب هم همواره در این مورد  روشنگری فرمود.
سه دوره نمایندگی در مجلس شورای اسلامی نشان داد او معتمد مردم است و کارنامه روشن او در این سه دوره  می‌تواند درس‌آموز خیلی از افرادی باشد که اکنون بر کرسی نمایندگی مجلس تکیه زده‌اند و  دغدغه انجام وظایف اسلامی و انقلابی را دارند.
او در روزگاران تصدی وزارت آموزش و پرورش منشاء خدمات بزرگی بود.
استاد پرورش از آغاز تأسیس روزنامه رسالت فروتنانه حضور یافت و در بنیانگذاری  این جریان فرهنگی جزء موسسین بود. «رسالت» افتخار دارد که بیش از ده سال وی سر دبیر این رسانه ولایی بود.  هنوزگرمی سخن او در  تحریریه  و نیز هیئت امنای رسالت و آثار وجودی او در سطر سطر رسالت حس می‌شود.
ارتباط روحی استاد پرورش با خیل  شاگردانش هیچ گاه قطع نمی‌شود.
ما در تحریریه رسالت ، انبوه اعضای حزب مؤتلقه اسلامی و دیگر علاقمندان به وی همواره زبان حالمان این است که:
آن کیست  ای خدا، کزین دام خامشان
ما را همی کشد به سوی خود کشان کشان
ای آن که می‌کشی تو گریبان جان ما
از جمع سرکشان به سوی جمع سرخوشان
بگرفته گوش ما و بشوریده هوش ما
ساقی باهشانی و آرام بی‌هشان
خدایش بیامرزد و در اعلی علیین با اولیای خود محشور  گرداند.
روزنامه رسالت رحلت استاد اکبر پرورش را به همه دوستداران انقلاب تسلیت می گوید وعلو درجات او را از خداوند متعال مسئلت می نماید.

محمدکاظم انبارلویی

نظرات  (۱)

خدا رحمتش کنه

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی