نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو
طبقه بندی موضوعی
بایگانی

نامه آیت الله حائری شیرازی خطاب به دو تن از سران فتنه (۱) نکات و مطالب حکمت آمیزی به لحاظ سیاسی دارد. ارزیابی این نامه بیش از آنکه نصیحتی مشفقانه به آن دو باشد حرف های حکمت آموز برای کسانی دارد که به ظاهر از روی خیرخواهی به دنبال رفع حصر هستند. در زیر بخش هایی از این ارزیابی را می خوانید؛
۱- نامه از روی شفقت و مهربانی نوشته شده و حاوی هیچ عبارتی که متضمن اهانت باشد، نیست. ادب و نزاکت سیاسی حکم می کرد از باب اثرگذاری در مخاطب یا مخاطبین این نامه، از هرگونه کلمه ای که دارای بار موهن باشد پرهیز گردد.
آیت الله حائری شیرازی در نوع نگارش خود تصویر یک حکیم سیاسی را از خود نشان داده و از فقیه و فیلسوف برجسته ای چون او انتظاری دیگر نمی رفت.


۲- نامه، گذشته نیک آن دو را در انقلاب اسلامی یادآور شده و با زبانی نرم از باب خیرخواهی نسبت به حال و آینده آنها، هم در این دنیا و هم در آن دنیا ابراز نگرانی شده است.
۳- از حق رای ملت در برابر" توهم تقلب" ، دفاع منطقی و حقوقی شده است. اثرات پافشاری سران فتنه بر مواضع خود، هم به لحاظ امنیتی و هم به لحاظ اقتدار ملی مورد مداقه قرار گرفته است.
۴- مشفقانه سران فتنه را از توهم" خود قهرمان پنداری" پرهیز داده و نسبت به عواقب دنیوی و اخروی این رویکرد شیطانی آگاه ساخته است.
۵- نکته مهمی که آیت الله حائری شیرازی، هم به سران فتنه و هم به طرفداران رفع حصر یادآور شده این است که، " رفع حصر خانگی در شرایط اصرار به مواضع قبلی مانند قبول ابطال انتخابات بدون مجوز قانونی است و معنی آن این است که نظام حکم به نفی خود نموده است. از هیچ نظامی نمی توان چنین انتظاری را طلب کرد. "
در حقیقت این حکیم سیاسی خوب دریافته است که سران فتنه و طرفداران رفع حصر که در حقیقت طرفدار تداوم فتنه هستند، به دنبال نفی نظام اند و هیچ منطق و قانونی را هم بر نمی تابند.
او به خوبی کشف کرده است که عده ای در داخل و خارج، می خواهند فتنه را برای روز مبادا روی شمعک نگاه دارند تا به امر سرویس های امنیتی و جاسوسی دشمنان با تند بادهای سیاسی آن را به سمت آتش افروزی علیه امنیت و اقتدار ملی ببرند.
آیت الله حائری شیرازی هوشمندانه در این نامه فاش ساخته است دشمنان با مرده و زنده سران فتنه چه در حصر باشند و چه در خارج آن، کار دارند و به کارکردهای این پدیده هم برای تهدید و تحریم ملت ایران نیازمندند. متاسفانه اکنون سران فتنه در حصر مشغول دادن چنین خدماتی به دشمن هستند.
دشمن در انتخابات ۸۸ با تیر فتنه، اسلامیت و جمهوریت نظام را هدف گرفت و هنوز از این هدف گیری دست برنداشته است. مواضع شفاف اتحادیه اروپا و کاخ سفید در حمایت علنی از سران فتنه و  عوامل فتنه در داخل، سند این ادعاست.
۶- یکی از پیام های صریح این نامه آن است که؛ اگر برای رفع فتنه قرار است توسط برخی برای انقلاب دلسوزانه کاری صورت گیرد، این نیست که به مقامات امنیتی و سیاسی و قضائی برای رفع حصر فشار وارد شود. حداقل اقدامی که می تواند صورت گیرد، این است که سران فتنه از اصرار برتداوم فتنه گری بازداشته شوند و آنها را از موضع خود در همراهی با سرویس های امنیتی و سیاسی و جاسوسی دشمن پرهیز دهند. در این حالت است که می شود در خصوص فواید یا مضار رفع حصر اندیشید تا موقعی که سران فتنه در وادی پاسخ شیطان به حضرت مسیح به روایت انجیل برنابا سیر می کنند، هیچ امیدی به نجات آنها از دام شیطان بزرگ نیست.
نامه آیت الله حائری دلسوزانه و حکمیانه است اما بعید است در ذهن بیمار سران فتنه اثرگذار باشد. چرا که آنها پل های بازگشت را در پشت سر خود خراب کرده اند.
آنها بی محابا مرتکب قتل نفس شدند و در این فتنه خون پاک بی گناهانی مطرح است که قربانی جاه طلبی های آنان شدند. میلیاردها تومان خسارت مالی به مردم و نظام وارد کردند. آشوب دست ساز آنها دشمن را در تهدید و تحریم جری کرد و مرتکب خسارت های جبران ناپذیر به کشور شدند آنان از کفار و منافقین گرفته تا ملحدین، از گوگوش تا سروش را پشت سر خود به صف کردند تا جمهوریت نظام را به زانو در آورند و پایه گذار یک دیکتاتوری فضاحت بارتر از زمان شاه شوند. نامه آیت الله حائری بعید است برای آنان سودمند باشد اما در سودمندی نامه در ذهن برخی که به فکر رفع حصر هستند نباید تردید کرد. امیدوارم آنها را سرعقل بیاورد و از همصدایی بافتنه دوری جویند.
۷- چندی پیش محمدرضا خاتمی به وکالت از سران فتنه پاسخ آیت الله حائری شیرازی را داد. (۲) معلوم شد آنهایی که گام در این راه نهادند پای در راهی بی بازگشت گذاشته و حاضر نیستند خیمه فتنه را رها کنند.
حل مسئله  فتنه قبل از اینکه تولی به ولایت باشد، تبری از شیطان بزرگ است. آنها به هیچ وجه حاضر به این تبری نیستند. چون این دومی را نمی خواهند بپذیرند، اولی هم اتفاق نمی افتد.
آنها در برابر مردم، انقلاب و اسلام مقاومت می کنند و به قول خودشان منتظر نزول فرشتگان هستند! تفسیر آنها از حمایت کاخ سفید و اتحادیه اروپا همان نزول و فرود فرشتگان است که مرتب به آنان می گویند بیم مدارید و غمگین نباشید، به بهشتی که وعده دادیم امیدوار باشید! می خواهند فتنه را روی شمعک نگه دارند تا روز موعد فرا رسد.
پی نوشتها:
۱- روزنامه رسالت مورخه ۳۱/۱/۹۳
۲- سایت ضد انقلابی کلمه، ارگان سران فتنه

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی