نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو
طبقه بندی موضوعی
بایگانی
(24 بهمن 94)
آن که بی باده کند جان مرا مست کجاست؟ و آن که بیرون کند از جان و دلم دست کجاست؟ وآن که سوگند خورم جز به سر او نخورم وآن که سوگند من و توبه ام اشکست کجاست؟ و آن که جانها به سحر نعره زنانند از او وآن که ما را غمش از جای ببرده ست کجاست؟ راهپیمایی عظیم 22 بهمن امسال در قاب دوربین و صدای صدها گزارشگر داخلی و خارجی زیر ذره بین تحلیل و تفسیر قرار دارد. ملت ایران در طلیعه سی و هشتمین بهار عزت و آزادی با به رخ کشیدن گفتمان قدرتمند انقلاب اسلامی یاد امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی را گرامی داشتند و بهمن 94 را با همان گرمی و صلابت انقلابی بهمن 57 برگزار کردند. سه نسل انقلاب در کنار هم با فریادهای الله اکبر اراده پولادین خود در مبارزه بی امان با آمریکا و رژیم صهیونیستی و دیگر قدرتهای مزاحم جهانی اعلام کردند.

امام (ره) در فرهنگ جامعه دینی ایران جایگاه ویژه ای دارد.
امامت در عمق جان امت ریشه دوانده است. هیچ گاه جایگاه خود را به سلطنت و دیگر گونه های حکومت نمی دهد، امامت در حافظه تاریخی ایران از آدم، نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و پیامبر اسلام(ص) شروع می شود و در ائمه معصومین امتداد می یابد.
وقتی مقام معظم رهبری می فرمایند؛ بیعت با امام خمینی (ره) بیعت با پیامبر اسلام (ص) است، این مفهوم را مستند به حافظه تاریخی ملت ما می گویند.
تکریم انقلاب و امام (ره) و نظام یعنی تعظیم عزت و  عظمت و آزادی یک ملت و حفظ و نگهداری از هویت ملی ایرانیان، مردم روز 22 بهمن در سراسر کشور در شهرها حتی در روستاها به خیابانها ومعابر آمده بودند تا همین هویت مقدس را فریاد زنند.
منظومه فکری امام (ره)در باب  مردم سالاری، حفظ استقلال کشور، تدین و پایبندی به مبانی وحی ، مبارزه با ستم و ستم پیشگی و زورگویی، توجه به محرومین و مستضعفین و ... جاذبه هایی فراتر از مرزهای ایران و مخاطبین فراوانی دارد. جهان اکنون به این منظومه فکر می کند. اندیشمندان جهان به ویژه فیلسوفان سیاسی و 
جامعه شناسان لحظه ای فارغ از اتقان تفکر امام (ره) و کارآمدی آن نمی توانند آسوده خاطر یا بی تفاوت باشند.
صدق در رفتار و گفتار، جاذبه ای پیامبر گونه به تفکر امام (ره) داده است. او بی باده جان انسان را مست می کند. آنان که در شرق و غرب عالم از باده لیبرالیسم ، فاشیسم و سوسیالیسم مست بودند اکنون فهمیده اند که باده حقیقی چیست و پیامبر رهایی کدام است. امروز هر فیلسوفی اگر بخواهد به هستی ، انسان و تاریخ فکرکند، نیازمند تفکر هستی شناسانه  امام(ره) است. کشتی فلسفه غرب به گل نشسته و محصول عینی آن کشتار میلیونها انسان آن‌هم به فجیح ترین شکل ممکن بود.اوباما چندی پیش گفته بود؛
« آمریکا بزرگترین قدرت جهان است و فاصله آن با قدرتهای دیگر جهان بسیار زیاد است.»اما تفنگداران همین قدرت جهانی وقتی به دست رزمندگان دریادل سپاه اسیر می شوند رفتاری نشان می دهند که از سربازان یک کشور درجه 3 هم کمتر دیده می شود!
آمریکایی‌ها اگر بزرگترین قدرت جهان هستند، چرا در مقابله با فعالیت هسته ای ایران التماس کرده و 5 قدرت دیگر جهان را همراه خود آوردند . آمریکا اگر بزرگترین قدرت جهان است، چرا در مذاکرات هسته ای 5 قدرت دیگر را زانو به زانوی دیپلماتهای ایرانی نشاندند و روی چند عدد سانتریفیوژ و بالا و پایین کردن آن چانه زنی می کردند.
اخیرا  سنا نشستی با روسای 5 نهاد اطلاعاتی آمریکا برگزار کرد تا تصویری از امنیت آمریکا در دنیای پرآشوب امروز جهان را به تماشا بنشیند.
جیمز کلاپر رئیس اطلاعات ملی آمریکا در گزارش خود به سنا می گوید:« ما نیاز داریم مقابل تهدیدات روسیه، چین و ایران واکنش قدرتمندانه ای بروز دهیم.»(1)
آمریکایی‌ها تا همین دیروز در مذاکرات برجام از روسیه و چین به عنوان دو متحد خود در اجماع جهان علیه ایران سخن می گفتند. حال چه شده است که در گزارش رسمی رئیس اطلاعات ملی آمریکا از ایران در کنار چین و روسیه به  عنوان سومین کشور تهدید کننده آمریکا یاد می کنند. اگر نام آن دو کشور را نوعی شوخی امنیتی آقای کلاپر تلقی کنیم، در حقیقت ایران تهدید بزرگ امنیتی آمریکاست. آمریکایی‌ها در 37 سال گذشته هرچه خواستند و هر چه توانستند علیه این ملت به کار بردند؛ از جنگ سخت تا جنگ نرم اما حریف امام و امت ما نشدند. حتی در 3 سال اخیر آمریکایی‌ها سعی کردند با لبخند از بیرون و بزک کردن چهره خود در داخل توسط یک جریان منحط سیاسی کارهایی بکنند اما نتیجه آن را در راهپیمایی 22 بهمن امسال دیدند نتیجه این شد که فریادهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر رژیم صهیونیستی  و مرگ بر انگلیس بلندتر ، رساتر و شکوهمندتر از هرسال به گوش جهانیان رسید.
مواضع صریح، شجاعانه و انقلابی ملت ایران را در مفاد قطعنامه راهپیمایی یوم الله 22 بهمن امسال می شود خوب مرور کرد. این مواضع بی کم و کاست همان مواضع امام(ره) و رهبری معظم انقلاب است.
گزارش 5 نهاد امنیتی آمریکا به سنا نشان می دهد آنها در دشمنی با ملت ایران و تهدید دانستن انقلاب اسلامی اندکی تردید ندارند. این سوی میدان نبرد هم در 22 بهمن سال94 علی رغم همه گفتگوهای برجام و پسا برجام ملت اعلام کردند ما هم در ستیز و مبارزه انقلابی با آمریکا هیچوقت تردید نداشته و نداریم.
اینکه انقلاب اسلامی پس از گذشت 37 سال همچنان در بیعت با امام(ره)  و پیامبر گرامی اسلام باقی مانده است یک مقوله فوق‌العاده مهم است. امروز ما از نعمت حضور امام(ره) در جامعه پیشرفته ایران محروم هستیم. بیش از 26 سال است امام (ره) به ملکوت اعلی پرکشیده؛ اما خط و یاد او زنده تر از گذشته با ماست. چنین معجزه ای را باید درک کنیم. ادراک این معجزه در این است که فرزند خلف امام (ره) در صیانت  از انقلاب و حفظ امانت انقلاب و راه امام(ره)قدرتمندانه، فداکارانه و قهرمانانه  و هوشمندانه عمل کرده است . ملت ایران افتخار می کند در عصر پس از امام (ره) همچنان در بیعت با پیامبر اسلام(ص) است و این افتخار و افتخارات دیگر را در روز 22 بهمن به رخ جهانیان می کشد. 
پی نوشت:
1- خبرگزاری مشرق،23 بهمن94

محمدکاظم انبارلویی-anbarloee.ir

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی