نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو

مقالات و دیدگاه های محمد کاظم انبارلویی

نگاه نو
طبقه بندی موضوعی
بایگانی

(25 بهمن 97)

جهان پس از گذشت سه روز از راهپیمایی شگفتی ‌ساز ملت ایران به مناسبت40سالگی انقلاب اسلامی مبهوت شور و هیجان این حضور تاریخی است. ارزیابی‌‌های دقیق از وسعت حضور مردم در راهپیمایی تماشایی22 بهمن حاکی است نسبت به سال گذشته 20 تا 40 درصد افزایش حضور چشمگیر داشته است. فشارهای غرب و آمریکا، تحریم و تهدید دشمن نه‌تنها اثری در اراده حضور ملت ایران در این همایش ملی نداشته بلکه برعکس، حضور مردم را در جنبش40 سالگی مضاعف کرده است. اولین تفسیر از این واقعه بزرگ این است که  مردم، خود صاحب انقلاب هستند و صیانت از انقلاب را نیز خود به‌‌عهده گرفته‌‌اند. دومین تفسیر این است که پس از 40 سال مردم خوب می‌‌دانستند چه می‌خواهند و چگونه از خواست خود پاسداری کنند.سومین تعبیر که دقیق‌ترین تفسیر می‌‌نماید، آن است که مردم پیاده کردن اسلام، قرآن و آموزه‌های دینی را در جامعه خود اراده کرده‌‌اند و حاضرند هر هزینه‌‌ای را برای این آرمان الهی ‌پذیرا باشند.


چهارمین برداشت از حضور حماسی مردم این است که « نتیجه تحریم مقاومت است و نتیجه مقاومت، پیشرفت کشور.» مردم پس از40سال برای پاسداشت پیشرفت‌های شگفت ‌انگیز انقلاب به صحنه آمدند و سیاه نمایی‌‌های دشمن از عدم کارآمدی نظام را قبول ندارند.پنجمین درک از حضور تاریخی ملت ایران در جشن40 سالگی، آن است که  همه طبقات جامعه به‌‌ویژه محرومین و مستضعفین و طبقه متوسط به پایین، اصلی ‌ترین حامیان انقلاب اسلامی هستند و گونه‌‌شناسی حضور مردم در این راهپیمایی این واقعیت را فریاد می‌زند.ششمین حقیقت تماشایی‌ترین راهپیمایی تاریخ انقلاب از 22 بهمن این است که ایران بزرگ‌ترین پایگاه مردمی علیه استبداد و استکبار جهانی را دارد و آلترناتیوی برای نظام اسلامی وجود ندارد. خصومت‌‌ورزی آمریکا و همپالگی‌‌های آن اثری در اراده ملت ندارد. راهپیمایی 22 بهمن امسال ضد امپریالیستی‌ترین راهپیمایی تاریخ ایران و جهان است. هر فرد، هر طبقه  و هر حزب و گروهی که دل در گرو کرامت انسانی، عزت و شرف ایرانی دارد، وقتی با محاسبه هزینه – فایده  به انقلاب می‌‌نگرد، فایده استمرار آن‌ را به مراتب بیش از هزینه‌های آن می‌داند. این درک مشترک روز 22 بهمن، ملت ایران را در همه شهرها و روستاها به خیابان‌ها کشاند تا  به تعظیم و تکریم امام (ره) و رهبری معظم انقلاب، گرامیداشت یاد شهدا و جانبازان و آزادگان و خدمتگزاران واقعی نظام بپردازند. هیچ ملت، کشور و دولتی در جهان با تفاوت‌های قومی، قبیله‌ای، مذهبی و نژادی که در ایران وجود دارد قادر نیست تصویری از انسجام، وحدت و همگرایی را که در میان ملت ایران هست، در کشور خود خلق کند. این معجره  اسلام و انقلاب اسلامی و رهبری بی‌بدیل آن است که ملت ایران را در صدر ملت‌‌هایجهنمی معاصر نمی‌ توانند مخدوش کنند.آخرین فهم از راهپیمایی22 بهمن این است که دشمن در ایران با یک دولت طرف نیست که با نفوذ و اخلال در تصمیم‌‌سازی‌ها به اهداف خود برسد، آن‌ها با یک ملت طرف هستند که حداقل ریشه در تاریخ هفت‌هزار سالهاین سرزمین دارد. سرزمینی که همه کوچه‌ها و خیابان‌ها و اتوبان‌‌های آن به‌نام یک شهید به ثبت رسیده است. دشمن هیچ راهی برای نفوذ و حضور در این کشور ندارد. ملت در40 سالگی به این بلوغ فکری رسیده است که حتی دشمنان را فراتر از سرزمین خود، زمین‌گیر می‌کند و اجازه تعرض و تجاوز به آنها نمی ‌دهد.هرکس شکوه و عظمت راهپیمایی 22 بهمن را که شبیه  معجزه است انکار کند، شبیه آن جماعتی هستند که به انکار ید بیضای حضرت موسی(ع)پرداختند تا زمانی که گرفتار امواج‌ خروشان نیل شدند.ایران اسلامی از 22بهمن امسال، 40 سالگی انقلاب را پشت‌سر گذاشت و با چنین درآمدی که گفته آمد، وارد حیات دهه پنجم خود می‌‌شود. ملتی که در سرتاسر کشور به خیابان‌ها ریختند، در دهه پنجم گام‌‌های مقاوم‌‌تر و استوارتری برخواهد داشت به‌گونه‌‌ای که ایران را با جهش‌های عظیم در مسیر توسعه و پیشرفت قرار خواهد داد.
***
رهبر معظم انقلاب همزمان با آغاز دهه پنجم حیات انقلاب با تقدیر و سپاس از حضور سرافرازانه و دشمن‌شکن ملت در راهپیمایی عظیم 22 بهمن، هفت‌ توصیه کلیدی را به ملت ایران به‌ ویژه جوانان در مورد علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد استقلال و آزادی، عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن و نیز 
سبک زندگی ارائه فرمودند و چراغ راه آینده را روشن کردند. صدور بیانیه مهم و راهبردی مقام معظم رهبری به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب، فصل جدیدی از حیات انقلابی و اسلامی در ایران، منطقه و جهان را رقم خواهد زد. سرفصل‌‌های مهم این پیام تاریخی باید هرکدام، گفتمان انقلابی را در اعماق جامعه اسلامی ما تعمیق و تحکیم ببخشد تا ابرقدرت‌‌ها برای همیشه از ضربه زدن به نظام الهی ما ناامید شوند. تبیین و روشنگری در مورد نظریه نظام انقلابی پس از حضور حماسی ملت در راهپیمایی22بهمن ازسوی رهبری، جان تازه‌‌ای به حرکت ملت ایران، به‌‌ویژه جوانان خواهد بخشید. انقلاب با چنین سرمایه تئوریک، وارد فصل جدید حیات خود در آغاز دهه پنجم انقلاب می ‌شود. با اطمینان می‌ شود گفت با چنین سرمایه عظیم، انقلاب هرگز دچار رکود و خموشی نمی‌شود و پویایی خود را تا ظهور حضرت حجت ارواحنا فداه حفظ خواهد کرد. این بیانیه، تبیین افتخارات40 سال گذشته و بازخوانی وظایف انقلابی برای طی مسیر امیدبخش آینده‌ای درخشان بود، آن را باید ده‌‌ها بار خواند تا ابعاد حکیمانه آن را درک کرد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی